بهترین وکیل طلاق توافقی در رشت کیست؟

وکیلی که یکی از بهترین وکیل طلاق توافقی در رشت محسوب می شود، باید تجربه و سابقه رسیدگی به پرونده های طلاق از نوع توافقی را در رزومه خود داشته باشد تا بداند برای طی پروسه چه مسیری را در پیش بگیرد. علت این که بسیاری از افراد برای طلاق توافقی تصمیم به بهره مندی از بهترین وکیل طلاق توافقی در رشت می گیرند، این است که می خواهند در کم ترین زمان ممکن روند قانونی را پشت سر بگذارند. اگر وکیل انتخابی مهارت لازم را نداشته باشد نمی تواند این خواسته موکل را برطرف کند.

به طور کلی بهترین وکیل طلاق در رشت باید دارای تحصیلات آکادمیک در حوزه رشته های حقوقی و گرایش های مربوط به آن باشد و بتواند در آزمون وکالت پذیرفته شده و پروانه وکالت دریافت نماید تا در صورت لزوم با باطل کردن تمبر، امکان حضور در دادگاه را به عنوان وکیل قانونی داشته باشد. وکیلی که تخصصش در این زمینه است موکلین خود را به خوبی راهنمایی می کند تا بتوانند قبل از مراجعه به دادگاه و آغاز روند جدایی، توافقات لازم را انجام دهند و مطمئن شوند که دیگر تصمیمی برای بازگشت به زندگی ندارند، چرا که مهم ترین وظیفه یک وکیل این است که در ابتدا موکلینش را تشویق به سازش نماید و در صورت پافشاری برای جدایی، پرونده آن ها را پیگیری نماید.

چه مدارکی برای طلاق توافقی مورد نیاز است؟

کسانی که تصمیم می گیرند برای جدایی به صورت توافقی و با هم اقدام به طلاق نمایند، باید بدانند که چه مدارکی را به صورت مستقیم و یا از طریق بهترین وکیل رشت به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارائه دهند.
مدارکی که از نظر مراجع قضایی الزامی است عبارتند از:

 • سند اصلی ازدواج و یا همان عقدنامه و در صورت در اختیار نبودن ارائه رونوشتی از آن
 • شناسنامه زوج و زوجه به همراه کارت ملی و کپی آن ها
 • برگه توافق نامه ای که بین زوجین تنظیم شده است و نشان می‌دهد که آن ها بر سر چه چیزهایی به تفاهم رسیده اند.
 • گواهی عدم بارداری تایید شده از طرف پزشکی قانونی
 • ارائه وکالت نامه زوجین در صورت بهره مندی از وکیل
 • ارائه گواهی بکارت برای زوجینی که در دوران عقد هستند و رابطه ای نداشته اند.

مراحل وکالت دادن به بهترین وکیل طلاق توافقی در رشت

زمانی که زن و شوهر برای انجام طلاق توافقی تصمیم خود را به صورت قطعی گرفته باشند و با وجود شرکت در جلسات مشاوره از انجام طلاق منصرف نشده باشند، باید برای ادامه مراحل طلاق به وکیل خود به صورت حضوری مراجعه کنند. این وکیل به دلیل داشتن تخصص کافی در زمینه دعاوی خانواده و طلاق، می تواند در کم ترین زمان ممکن پرونده طلاق آن ها را به پایان برساند.

پس از این که از وکیل وقت مشاوره و مراجعه حضوری گرفته شد، زوجین باید با در دست داشتن مدارک خود به دفتر بهترین وکیل خانواده در رشت مراجعه نمایند. در جلسه حضوری آن ها تمام دلایلی که باعث تصمیم شان به جدایی شده است را توضیح می دهند تا وکیل بداند از چه راهی باید پرونده را آغاز کند و آن را ادامه دهد. در این جلسه بین موکل و وکیل وکالتنامه ای تنظیم می شود که وظایف و حقوق طرفین قرارداد در آن ذکر می شود. موکل نیز با پرداخت حق الوکاله به صورت یک جا و یا در دو قسط دادن وکالت را قطعی می نماید. زوجین تنها در این جلسه لازم است به صورت حضوری به وکیل مورد نظر مراجعه کنند و بعد از آن می توانند تمام امور را با خیال راحت به وکیل خود بسپارند.

مهم ترین ویژگی های بهترین وکیل:

⭐ سطح وکیل: وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ تخصص: ملکی، کیفری، خانواده، ثبتی، حقوقی
📝 خدمات: مشاوره رایگان + پیگیری پرونده
✔️ میزان موفقیت: %90 موفقیت پرونده ها
💰 هزینه وکیل: بر اساس سختی پرونده

حضانت فرزندان در طلاق توافقی با کیست؟

طبق قوانین حاکم بر کشور که در مجلس شورای اسلامی و در کمیسیون امور خانواده به تصویب رسیده است، حضانت فرزندان چه دختر و چه پسر تا سن 7 سالگی بر عهده مادر خانواده می باشد. اما در این مدت تمام هزینه های فرزندان و یا همان نفقه بر عهده پدر خانواده است و مادر تنها موظف به نگهداری و القای حس و عاطفه مادری به فرزندان است. بعد از 7 سالگی مادر باید فرزندان را به پدرشان تحویل دهد، چرا که حضانت آن ها تا زمان بلوغ بر عهده پدر است. بلوغ برای دختران در 9 سالگی و برای پسران در 15 سالگی در نظر گرفته می شود. بعد از این مدت فرزندان می توانند با اختیار و عقل خود تصمیم بگیرند که می خواهند با پدرشان زندگی کنند و یا با مادرشان.

در طلاق توافقی، حضانت طبق توافق زوجین انجام می شود. مثلا ممکن است طبق توافقات حاصله زن در ازای بخشیدن مهریه خود حضانت فرزندان را خود بر عهده بگیرد و یا این که مرد موافقت نکند و تحت هر شرایطی بخواهد فرزندانش با او بمانند. اما باز هم دادگاه صلاح فرزندان را در نظر می‌گیرد و اگر یکی از والدین صلاحیت نداشته باشند، با وجود توافق صورت گرفته حضانت به آن ها تعلق نمی گیرد.

حتی ممکن است در موقع جدایی بر سر حضانت توافق شود و دادگاه نیز با تضمیم زوجین موافقت کند، اما بعد از سال ها تغییراتی پیش بیاید. مثلا با وجود داشتن حضانت مرد، دچار اعتیاد شدید شود و زندگی و سلامت روحی و جسمی فرزندان در کنار پدر در خطر باشد. در این صورت زن به کمک یک وکیل می تواند دادخواستی مبنی بر عدم صلاحیت همسر سابق خود بری حضانت فرزندان ارائه دهد و با اثبات شرایط موجود خودش سرپرستی را بر عهده بگیرد.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق، روش معمول انحلال عقد نکاح دائم، به قدری عمومیت دارد که تنها راه جدایی زن و مرد از یکدیگر محسوب می شود.

حال زمانی که زن و شوهر نسبت به انجام طلاق توافق دارند، روند انجام طلاق با سرعت بیشتر و سخت‌گیری کمتری پیش می رود.

اگر بخواهم طلاق توافقی را اجمالاً تعریف کنم باید بگویم که؛ رضایت همزمان زن و مرد به طلاق که معمولاً با بخشیدن مالی یا حقوقی از جانب زن به مرد (جهت گرفتن رضایت مرد به طلاق) صورت می گیرد که در حقوق با خلع و مبارات آن را می شناسیم.

با این حال آنچه در طلاق توافقی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ توافق زن و شوهر بر انجام طلاق توافقی و همچنین توافق در مورد مهریه، حضانت فرزندان، نحوه و مدت زمان ملاقات فرزند و مقدار نفقه آن‌ها است.

شرایط طلاق توافقی در رشت

امّا بپردازم به شرایط درخواست طلاق توافقی …

مبنای طلاق توافقی از دو نهاد حقوقی خلع و مبارات منشأ می گیرد. بدین معنا که یکی از زوجین یا هر دو آنها از زندگی با دیگری کراهت دارد.

تعریف طلاق خلع: ماده 1146 قانون مدنی مقرر داشته است که طلاق خلع آن است که؛ زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می دهد طلاق بگیرد.

مقاله: قانون جدید طلاق از طرف زن

تعریف طلاق مبارات: ماده 1147 قانون مدنی طلاق مبارات را تعریف می کند که؛ طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد (زن از مرد و مرد از زن). به عبارت دیگر؛ به جهت خلع یا مبارات، خانم مبلغی به مرد می بخشد و متقابلاً مرد خانم را طلاق می دهد.

مبلغی که در این نوع طلاق، خانم به زوج پرداخت می کند می تواند شامل تمام یا قسمتی از مهریه یا هر مال دیگری باشد.

امّا یک نکته بسیار مهم…

در طلاق خلع (کراهت زن از شوهر)، میزان بخشش مال می تواند کمتر یا بیشتر از مهریه باشد. امّا در طلاق مبارات (کراهت طرفین از هم)، مبلغ بخشش نباید از مهریه خانم بیشتر باشد.

 بخشنامه جدید طلاق توافقی ۱۴۰۲

آخرین قانون تصویب شده در رابطه با طلاق توافقی، قانون حمایت خانواده مصوب 1/12/1391 است. امّا در تاریخ 1/9/97 نکاتی در رابطه با طلاق توافقی نظیر هزینه ها، مراحل و … تغییر کرده است.

تذکر: من تمام بخش های این مقاله را براساس جدیدترین قوانین برای شما کاربر محترم وکیل غزل رضائی نگارش کرده ام.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

از مدارک لازم برای ثبت دادخواست طلاق توافقی، صدور گواهی عدم امکان سازش و اجرای صیغه طلاق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصل عقدنامه (در صورت در دسترس نداشتن عقدنامه باید به دفترخانه ازدواج خود مراجعه و رونوشت آن را اخذ نمایید)
 • کارت ملی طرفین و همین طور شناسنامه طرفین
 • گواهی عدم بارداری خانم
 • گواهی پزشکی قانونی در صورت سلامت بکارت (شرایط خاص)
 • توافقنامه طلاق توافقی زوجین
 • همچنین در صورت داشتن وکیل طلاق توافقی (وکیل غزل رضائی)، وکالت‌نامه نیز باید ضمیمه دادخواستتان شود

طلاق توافقی بدون مشاوره

اجباری بودن مشاوره طلاق توافقی نشئت گرفته از ماده 25 قانون حمایت از خانواده می باشد که دادگاه را ملزم به ارجاع زوجین به مشاوره خانواده می کند.

طلاق توافقی بدون مشاوره ، وکیل طلاق توافقی در کرج ، طلاق توافقی در کرج ، طلاق توافقی کرج ، بهترین وکیل طلاق توافقی در کرج ، مهریه در طلاق توافقی ، بخشنامه جدید طلاق توافقی ۱۴۰۲ ، طلاق توافقی ۱۰ روزهطلاق توافقی بدون مشاوره ، وکیل طلاق توافقی در رشت ، طلاق توافقی در رشت ، طلاق توافقی رشت ، بهترین وکیل طلاق توافقی در رشت ، مهریه در طلاق توافقی ، بخشنامه جدید طلاق توافقی ۱۴۰۲ ، طلاق توافقی ۱۰ روزه

متن قانون به شرح زیر است:

«در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مذکور مطرح کنند.»

برای حضور در جلسات مشاوره ابتدا زوجین باید در سامانه تصمیم (سامانه ای که جهت نوبت دهی ایجاد شده است) ثبت نام کنند.

انتخاب زمان حضور و مرکز غربالگری می تواند اختیاری و توسط زوجین انجام گیرد. سپس زوجین در تاریخ تعیین شده به مرکز غربالگری مراجعه می کنند تا به یکی از مرکزهای مشاوره معرفی شوند.

پس از آن که جلسات مشاوره به اتمام رسید؛ (معمولاً 5 جلسه است) اگر سازش بین زوجین برقرار نشود و همچنان تصمیمشان جهت طلاق توافقی به قوت خود باقی بماند، مرکز مشاوره مذکور گواهی عدم انصراف از طلاق را صادر می نماید.

بعد از دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق از مرکز مشاوره، نوبت به ثبت دادخواست طلاق توافقی می رسد که باید در دفاتر خدمات الکترونیک انجام شود.

با ثبت دادخواست در این دفاتر و صدور ابلاغیه توسط دادگاه، زوجین باید در مدت مشخص شده در ابلاغیه در دادگاه حضور پیدا کنند.

جهت تسهیل این مراحل؛ حضور یک وکیل مجرب به شدت کمک کننده است و حتی می توانید ثبت دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیک، حضور در دادگاه و حتی دفتر طلاق را به وکلای خبره وکیل غزل رضائی بسپارید.

مراکز غربالگری و مشاوره خانواده

زمانی که زوجین در سامانه تصمیم ثبت‌نام می کنند؛ همراه با تعیین زمان مراجعه، یک کد رهگیری نیز به آن ها داده می شود.

سپس با مراجعه به مراکز غربالگری، زوجین باید فرم سؤالات را تکمیل کنند و پس از اصرار زوجین به طلاق توافقی به مراکز مشاوره خانواده (مشاوره اجباری) ارجاع داده می شوند.

هزینه مشاوره اجباری طلاق توافقی

هزینه مشاوره برای هر جلسه مشاوره تا این تاریخ (تاریخ این مقاله) 52 هزار تومان می باشد.

هزینه مشاوره در مراکز مشاوره خانواده و ادامه هزینه های طلاق توافقی را در مقاله زیر به صورت جداگانه برای شما شرح داده ام.

مقاله: هزینه طلاق توافقی به عهده کیست

تعداد جلسات مشاوره طلاق توافقی

تعداد جلسات الزامی حداقل 5 جلسه است که 45 تا سه ماه زمان می برد که این مدت زمان بستگی به مرکزی که زوجین انتخاب می کنند، دارد. بنابراین؛ بهتر است که برای انتخاب مرکز بهتر و صرفه جویی در مدت زمان مشاوره با وکلای وکیل غزل رضائی مشورت لازم را به عمل آورید.

طلاق توافقی و مهریه در دوران عقد

اگر طلاق توافقی در دوران عقد (قبل از رابطه زناشویی) اتفاق بیفتد، مهریه خانم نصف خواهد بود؛ که به علت توافقی بودن می توانند توافق کنند که همان مبلغ نصف را ببخشد یا قسمتی از آن را و یا کلاً طور دیگری توافق کنند.

طلاق توافقی و مهریه بعد از ازدواج

بعد از ازدواج تمام مهریه متعلّق به خانم است که در صورت طلاق توافقی چنانچه توافق کنند، می تواند آن را ببخشد تا زوج را راضی به طلاق کند.

تذکر: حال باید بگویم که طلاق توافقی از نوع طلاق بائن (غیر قابل رجوع) می باشد. امّا اگر زوجه رجوع به عوض کند؛ یعنی اگر بعد از طلاق از بخشیدن مهریه خود پشیمان شود و مهریه اش را مطالبه کند، حق رجوع نیز برای مرد فراهم می شود و دیگر طلاق حکم بائن را نخواهد داشت.

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی

اگر توافق زوجین بر این باشد که خانم مهریه اش را دریافت کند و طلاق توافقی نیز صورت بگیرد، طبق توافق و قرارها باید مهریه به خانم داده شود.

امّا بپردازم به موقعیت بخشیدن تمام یا قسمتی از مهریه و انجام طلاق توافقی که روشی معمول تر و متداول تری در طلاق توافقی است.

در این حالت خانم تمام یا قسمتی از مهریه اش را بخشیده و طلاق توافقی هم صورت گرفته. امّا بعد از مدتی خانم تقاضای مهریه می کند؛ در این حالت، برخلاف ذات طلاق توافقی که طلاقی غیرقابل رجوع است، برای مرد حق رجوع ایجاد می شود.

دانستیم که طلاق توافقی خود طلاقی بائن (غیرقابل رجوع) است؛ حالا اگر در طلاق توافقی مرد به دلیل آن که طلاق از جهاتی دیگر نیز بائن است (مانند طلاق زن یائسه) حق رجوع به زن را نداشته باشد، زن نیز حق درخواست دوباره مهریه را نخواهد داشت.

نکته مهم: اگر در طلاق توافقی شرط شود که بدون رجوع زن به مهریه یا مالی که درازای طلاق توافقی بخشیده است شوهر حق رجوع داشته باشد، این شرط به دلیل مخالفت با مقتضای (ذات) طلاق توافقی باطل و مبطل است.

نفقه در طلاق توافقی

نفقه نیز همانند مهریه از حقوق مالی خانم می باشد که در ماده 1107 قانون مدنی گفته و عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.

نفقه برخلاف مهریه (که خانم به محض عقد مالک آن می‌شد و مقدار مشخصی داشت)، در طول زندگی در صورت تمکین صاحب آن می شود که مقدارش به‌طور دقیق مشخص نیست.

برای طلاق توافقی، تعیین و تکلیف نفقه باید میان زوجین مشخص و حل و فصل شود و در توافقنامه طلاق توافقی نیز ذکر گردد.

اگر خلاف این باشد، یعنی زوجین در مورد نفقه به توافق نرسند در این صورت گواهی عدم امکان سازش توسط دادگاه صادر نمی شود که با صادر نشدن این گواهی طلاق توافقی هم اتفاق نمی افتد.

اجرت المثل سال 1402 در طلاق توافقی

اجرت المثل نیز از حقوق مالی خانم می باشد. امّا به اندازه مهریه و نفقه از درجه بالایی برخوردار نیست و اجرت المثل ایّام زوجیت در تبصره ماده 336 قانون مدنی این‌گونه تعریف شده است:

«چنانچه زوجه کارهایی را که شرعاً به عهده وی نبوده و عرفا برای آن کار اجرت المثل باشد؛ به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می نماید.»

برای اینکه خانم مستحق اجرت المثل شود باید تمام شرایط تبصره ماده 336 را داشته باشد.

همچنین در صورت ادعای خانم مبنی بر اجرت المثل، اثبات قانونی این ادعا نیز به عهده خود او می باشد.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

خب فکر می کنم بهترین موقع است که به یکی دیگر از سؤالات پرتکرار کاربران عزیز وکیل غزل رضائی که در مشاوره های حضوری و تلفنی هم از بنده می پرسند پاسخ دهم.

در طلاق توافقی حضانت فرزند با کیست؟

حضانت فرزند در طلاق توافقی ، وکیل طلاق توافقی در رشت ، طلاق توافقی در رشت ، طلاق توافقی رشت ، بهترین وکیل طلاق توافقی در رشت ، مهریه در طلاق توافقی ، بخشنامه جدید طلاق توافقی ۱۴۰۲ ، طلاق توافقی ۱۰ روزه

حق و تکلیف پدر و مادر

مطابق قانون، نگهداری اطفال هم حق و هم تکلیف پدر و مادر است. حضانت بیشتر به معنای نظارت بر حفظ جسم و جان کودک است. فلذا در ماده 1173 قانون مدنی شامل تربیت و تعلیم و پرورش روحی و معنوی کودک نیز می شود.

مقاله: حضانت فرزند بعد از طلاق

حضانت فرزند یک تکلیف قانونی است، توافقات خلاف آن از درجه اعتبار ساقط است امّا توافق زوجین در انتقال حضانت به یکدیگر، اشکالی ندارد. بنابراین در طلاق توافقی که همه چیز بنا بر توافق زوجین است، در مورد حضانت فرزندان خود نیز می توانند توافق نمایند.

حق تقدم پدر مادر در برابر یکدیگر

در حالت معمول برای حضانت و نگهداری طفلی که پدر و مادر او جدا از یکدیگر زندگی می کنند، مادر تا سن 7 سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است.

بعد از 7 سالگی در صورت حدوث اختلاف، حضانت فرزند با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می باشد (تبصره ماده 1169).

از این تبصره نتیجه می گیریم که بعد از هفت سالگی در صورت نداشتن اختلاف، پدر و مادر خود می توانند در این زمینه توافق نمایند.

ازآنجایی که موضوع بحث ما طلاق توافقی می باشد؛ در صورتی که زوجه درازای بخشش مالی مثل مهریه، حق حضانت را با موافقت زوج کسب نماید، این توافق تابع ماده 10 قانون مدنی لازم الاتباع و غیرقابل رجوع است.

البته ماده 41 قانون حمایت خانواده را نباید فراموش کنیم که می گوید:

«هرگاه دادگاه تشخیص دهد توافقات راجع به ملاقات، حضانت، نگهداری و سایر امور مربوط به طفل برخلاف مصلحت او است یا در صورتی که مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند و یا مانع ملاقات طفل تحت حضانت با اشخاص ذی حق شود، می تواند در خصوص اموری از قبیل واگذاری امر حضانت به دیگری یا تعیین شخص ناظر با پیش بینی حدود نظارت وی با رعایت مصلحت طفل تصمیم مقتضی اتخاذ کند.»

قطعاً تا اینجای کار متوجه شده اید که وکیل طلاق توافقی در رشت (و البته سایر شهرها) دیگر یک نیاز نیست. بلکه برای هریک از زوجین می تواند به یکی از الزامات پروسه طلاق توافقی تبدیل شود.

حق ملاقات

ماده 1174 قانون مدنی می گوید:

«…هر یک از والدین که طفل تحت حضانت او نمی باشد، حق ملاقات طفل را دارد. تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات مربوطه به آن در صورت اختلاف بین والدین با محکمه است.»

هرگاه مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند؛ یا مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی حق شود، به پرداخت جزای نقدی محکوم می شود.

نفقه فرزندان در طلاق توافقی

نفقه اولاد

مطابق قانون؛ نفقه اولاد بر عهده پدر است. پس از فوت پدر یا عدم قدرت او، پرداخت نفقه به عهده اجداد پدری است و در صورت نبودن پدر و اجداد پدری و یا عدم قدرت آن ها نفقه بر عهده مادر است.

هرگاه مادر هم زنده و یا قادر به پرداخت نفقه نباشد به عهده اجداد مادری و اجداد پدری است.

زوجین در طلاق توافقی نیز در زمینهٔ نفقه فرزندان می توانند به دلخواه خودشان به توافق برسند و برحسب توافقشان، نفقه فرزندان می تواند بر عهده مادر باشد یا بر عهده پدر.

ارکان نفقه

ماده 1204 ارکان نفقه را مسکن، البسه، غذا و اثاث خانه به قدر رفع نیاز با در نظر گرفتن درجه استطاعت منفق (نفقه دهنده) نام برده است.

تذکر: نفقه تنها محدود به موارد نام برده شده در ماده مذکور نیست. بلکه نفقه در واقع چیزی است که برحسب عرف، برای گذراندن زندگی شخص لازم است مانند هزینه درمان و تحصیل.

جهیزیه در طلاق توافقی

درصورتی که ثابت شود جهیزیه را زوجه یا خانواده او خریده اند، مالک بی قید و شرط جهیزیه خواهند بود.

برای اثبات این موضوع 2 روش معمول است:

 • یکی تهیه لیست سیاهه؛ بدین معنا که تمام وسایلی که به عنوان جهیزیه خریداری شده توسط خانواده خانم لیست می شوند و به امضای چند نفر از خانواده های دو طرف و داماد در می آید.
 • روش دیگر، نگهداری فاکتورهای خرید جهیزیه است. لیست سیاهه و فاکتورهای خرید جهیزیه از مدارکی هستند که برای اثبات مالکیت جهیزیه می تواند به دادگاه ارائه شود.

بنابراین جهیزیه از اموال زوجه است که در توافقنامه طلاق توافقی باید تعیین و تکلیف شود و گواهی عدم امکان سازش صادر شود.

توافق نامه طلاق توافقی و اعتبار آن

توافقنامه طلاق توافقی بدان معناست که زوجین توافقاتشان بر روی مسائلی از قبیل میزان حقوق و تکالیف زوجین، نفقه، حضانت، مهریه و استرداد جهیزیه را در قالب توافقنامه ای به دادگاه ارائه دهند.

این توافق نامه در نزد دادگاه اعتبار دارد و مطابق آن رای صادر می کند. مگر اینکه؛ در رابطه با حضانت، توافقی برخلاف مصلحت کودک صورت گرفته باشد.

دادگاه صالح برای رسیدگی به طلاق توافقی

ماده 4 قانون حمایت خانواده 18 مورد از مواردی را که در صلاحیت دادگاه خانواده است را نام برده که بند 9 این قانون به طلاق اشاره کرده است. بنابراین دادگاه صالح برای رسیدگی به طلاق از جمله طلاق توافقی دادگاه خانواده خواهد بود.

طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور

اگر زوجین یا یکی از آن ها خارج از کشور باشند مانعی در روند رسیدگی در دادگستری ایران توسط وکلای طرفین نخواهد بود.

طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور ، وکیل طلاق توافقی در رشت ، طلاق توافقی در رشت ، طلاق توافقی رشت ، بهترین وکیل طلاق توافقی در رشت ، مهریه در طلاق توافقی ، بخشنامه جدید طلاق توافقی ۱۴۰۲ ، طلاق توافقی ۱۰ روزه

تنها باید شرایطی را مطابق با ماده 34 قانون آیین دادرسی مدنی در نظر بگیرند که از جمله این شرایط تعیین وکیل و وکالت‌نامه طرفین است که به 3 طریق انجام می شود:

حالت اول: زوجین یا یکی از آن ها می توانند با مراجعه به سفارت و یا کنسولگری ایران در آن کشور، به یکی از آشنایان مورد اعتماد خود در ایران وکالت دهند تا او بتواند در ایران با در دست داشتن آن وکالت نامه روند رسیدگی طلاق وی را به پیش ببرد.

حالت دوم: با مراجعه به سفارت و یا کنسولگری می توانند به جای وکالت دادن به آشنایان و یا اقوام به طور مستقیم به یک وکیل دادگستری (وکیل غزل رضائی) وکالت دهند تا کارهای طلاق را در ایران انجام دهد.

حالت سوم: برای زوجینی که یکی در ایران و یکی در خارج از ایران حضور دارد. در این حالت طرفی که خارج از کشور است می تواند به همسر خود در ایران وکالت‌نامه دهد تا او با همان وکالت به وکیل برای طلاق توافقی در رشت مراجعه کند.

تنظیم وکالت‌نامه طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور

زوج یا زوجه ای که برای تنظیم وکالت‌نامه به سفارت یا کنسولگری مراجعه می کند برای نوشتن متن وکالت‌نامه می تواند از متن موجود در (سامانه میخک) استفاده کند.

سامانه میخک مخفف عبارت «مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی»، سامانه ای است که سازمان وزارت امور خارجه ایران جهت دسترسی آسان و ساده برای کاربران تشکیل داده است که از جمله کاربردهای آن تنظیم انواع وکالت‌نامه می باشد.

نکات مهم در تنظیم وکالت‌نامه طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور را اکنون عنوان خواهم کرد که خواهشمندم به دقت مطالعه کنید:

 • هرگز از این مورد غافل نشوید که از لازمه های یک وکالت‌نامه بی نقص که در دادگاه خانواده نیز مورد قبول واقع شود، مشاوره و مشورت با یک وکیل کارکشته دادگستری است.
 • گفتیم که در طلاق توافقی زوجه می‌تواند تمام یا بخشی از مهریه، نفقه، اجرت‌المثل و یا هر حق مالی خود را به زوج ببخشد.

حال باید خانم اختیار بخشش هر کدام از این موارد را که می خواهد، به وکیل خود بدهد و در وکالت‌نامه قید کند.

تذکر: اگر تمام مهریه مورد بخشش واقع نمی شود باید در وکالت‌نامه صراحتاً قید شود که چه میزان مورد بخشش است.

 • همچنین اختیارات وکیل طلاق توافقی را در خصوص حقوق غیرمالی خود مانند تکلیف حضانت فرزندان صغیرشان، میزان نفقه و روزهای ملاقات فرزندان نیز باید در وکالت‌نامه قید کنند.
 • اگر زوجین برای رفتن به دفتر طلاق و اجرای صیغه طلاق مایل نباشند و بخواهند این اختیار را به وکیل خود بدهند که به جای آن ها در دفترخانه حاضر شود باید حق این اختیار را در وکالت‌نامه قید کنند.
 • اگر آقا وکالت می دهد باید در وکالت‌نامه خود اختیار قبول بخشش تمام یا قسمتی از حقوق مالی خانم را به وکیل اعطا کند.

به پایان این مقاله از سایت وکیل غزل رضائی رسیدیم و امیدوارم که این مقاله برای شما کاربردی بوده باشد.

در صورتی که همچنان برای شما سؤال و یا ابهامی در زمینه طلاق توافقی وجود دارد و یا به مشاوره طلاق توافقی در رشت نیاز دارید، می توانید یک وقت مشاوره حضوری رزرو کنید.

سه مهارت الزامی برای وکیل طلاق در رشت

مهارت‌های ارتباطی قوی: مهارت‌های ارتباطی شامل تمامی مهارت‌ها در برقراری تعاملی موثر با افراد درگیر در پرونده‌های طلاق است. در واقع وکیل پایه یک دادگستری باید این توانایی را در اختیار داشته باشد که با موکل خود ارتباط گرفته و از او اطلاعات مفیدی را در خصوص پرونده جمع آوری کند. از سوی دیگر وکیل مورد نظر باید در جلسات دادگاه از موکل خود دفاعیات مطلوبی داشته باشد بدون اینکه وکیل مورد نظر مهارت ارتباطی خاصی داشته باشد هرگز نمی‌تواند در این زمینه موفق ظاهر شده و اهداف تعیین شده را محقق سازد.

قضاوت درست: یکی از وظایف مهم بهترین وکیل طلاق در رشت این است که تمام توان خود را بر روی جمع آوری مدارک و مستندات مربوط به پرونده معطوف کند. او باید با استفاده از اطلاعاتی که در خصوص پرونده به دست آورده تصمیم گیری کرده و در نهایت قضاوت درستی در خصوص پرونده داشته باشد اما مسئله به همین سادگی هم نیست چرا که در برخی از پرونده‌های مربوط به طلاق اطلاعات کمی در اختیار وکیل است و به همین سبب تصمیم گیری و قضاوت در خصوص آنها بسیار سخت و پچیده می‌شود.

مهارت سخنرانی در جمع: یکی از مراحل مهم در رسیدگی به پرونده‌های طلاق ارائه دفاعیات لازم در جلسات دادگاه می‌باشد. برای این کار لازم است وکیل در ابتدا مدارک مختلف را به قاضی پرونده ارائه دهد و گذشته از این لازم است وکیل با استفاده از زبان بدن و فن بیانی که در اختیار دارد مفاهیم حقوقی مختلف مربوط به پرونده را ارائه دهد و به این شکل از حقوق موکل خود دفاع نماید. بدون اینکه وکیل مهارت‌های لازم در خصوص سخنرانی در جمع را در اختیار داشته باشد هرگز نمی‌تواند در محقق کردن این هدف قدم مثبتی را در این زمینه بردارد.

بهترین وکیل طلاق در رشت کیست؟

متاسفانه آمار طلاق در کشور ما افزایش یافته، شهر رشت نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. همین موضوع سبب افزایش حجم پرونده های مربوط به طلاق در دادگاه های رشت شده است. در چنین شرایطی نباید تصور کنیم که طلاق یک پرونده معمولی است و به راحتی می توانیم آن را حل کنیم. آمارها نشان داده که عدم آگاهی از قوانین و حقوق موجب بروز مشکلاتی در پروسه طلاق می شود.

اهمیت اخذ وکیل طلاق در رشت

زوجین در هنگام مواجه شدن با مشکلات خانوادگی، علی الخصوص طلاق، در جستجو برای یافتن وکیل طلاق باتجربه و مجرب هستند زیرا اخذ طلاق در دادگاه دارای مراحل متفاوتی است که باید به درستی انجام گردد. پرونده های طلاق معمولا زمانبر بوده است و ممکن است قدری کشدار شود بنابراین در این شرایط، داشتن یک وکیل طلاق باتجربه می تواند به شرایط فعلی کمک زیادی کند و حتی زمانبر بودن پرونده را هم محدود کند.

وکیل طلاق در رشت با دانش و آگاهی که در قوانین طلاق دارد، با برگزاری مشاوره درست و ارائه راهکارهای مناسب به موکلینش، بهترین راه حل ها را به آن ها پیشنهاد داده و با بهره گیری به موقع و درست از تبصره ها برای دفاع از موکل، لایحه دفاعیه را در دادگاه تنظیم کرده تا بتواند حق و حقوق تضییع شده او را بازگرداند.

یکی دیگر از مهم ترین مزایای اخذ وکیل طلاق این است که زوجین آرامش خاطر دارند و اطمینان دارند که فردی آگاه و متخصص، روند اجرایی پرونده را انجام می دهد و از این بابت دلشوره و نگرانی نخواهند داشت.

وکیل طلاق در طول مدت وکالت از موکل خود، تمامی اسناد، مدارک و مستنداتی را که در طی این مدت به نفع موکل خود جمع آوری کرده در دادگاه ارائه می دهد و تمام تلاشش را می کند تا در دادگاه پرونده را با موفقیت به پیش ببرد.

جستجوی بهترین وکیل طلاق در رشت

زوجینی که قصد انجام طلاق را دارند تنها دغدغه شان جستجوی بهترین وکیل طلاق در رشت می باشد. حتی خیلی از زوجین حاضر هستند تا در ازای هزینه بالا به وکیل، پرونده را به دست افرادی بسپارند که مطمعن هستند پرونده را با موفقیت به اتمام می رسانند، بنابراین انتخاب یک وکیل کاربلد و متخصص در مراحل اولیه کار بسیار مهم می باشد.

 • تحقیق و بررسی از دوستان و آشنایان قابل اعتماد، یکی از راه های جستجوی بهترین وکیل طلاق در رشت می باشد. اگر به افرادی اعتماد دارید که می توانند در این مسیر به شما کمک کنند، پس از آن ها در مورد بهترین وکیل طلاق در رشت تحقیق و پرس و جو داشته باشید تا بتوانید به نتایج مطلوبی برسید.
 • مراجعه به موسسه حقوقی در رشت، یکی دیگر از بهترین راه های پیدا کردن وکیل طلاق متخصص می باشد. البته توصیه می شود قبل از انجام این کار از یک موسسه حقوقی معتبر استفاده کنید. در موسسات حقوقی، وکلایی مجرب و با سابقه مشغول به فعالیت وکالتی می باشند که با توجه به موضوع پرونده و توقع خود از وکیل، بهترین وکیل طلاق را به شما معرفی می کنند.
 • اگر وکیلی را که انتخاب کردید از او شناخت کافی ندارید، بهتر است که قبل از سپردن پرونده طلاقتان به او، ابتدا درمورد وکیلتان خوب تحقیق و پرس و جو کنید. برای انجام این کار، بهترین راه مراجعه به سایت های حقوقی معتبر است و جستجوی نام وکیلتان از لیست وکلا می باشد. در این سایت ها مجوز وکیل، نوع تخصص و مهارت، رزومه کاری ایشان به همراه آدرس و شماره تماس وکیل درج شده است. با وجود این اطلاعات شناخت خوبی از وکیل موردنظرتان پیدا خواهید کرد.
 • یکی دیگر از راه های شناخت از وکیل انتخابی تان، مراجعه به صفحات شخصی وکیل در دنیای مجازی می باشد. معمولا وکلا به دلیل شناخت بیشتر مردم از آن ها و تبلیغ کار خودشان، در صفحات مجازی صفحاتی دارند که با جستجوی اسم آن ها می توان به صفحه آن ها ملحق شد. با مراجعه به صفحات آن ها، سعی کنید تا نظرات مردم را در مورد کار و سابقه وکیل جویا شوید. مردم صادقانه ترین نظرات را در این قسمت قرار می دهند. در نهایت با انجام این این مراحل، به راحتی می توان از وکیل مورد نظرتان شناخت کافی پیدا کنید و سپس او را برای پرونده طلاق خود برگزینید.

پس تا می توانید در انتخاب وکیل خود، سختگیر باشید و بدون تحقیق او را انتخاب نکنید زیرا هدف وکیل طلاق، گرفتن حق تضییع شده شما می باشد و انتخاب یک وکیلی نا کاربلد باعث می شود نه تنها حق شما بازپس گرفته نشود، بلکه دچار ضرر و زیان زیادی هم بشوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *